چرا باید به خلاصه نویسی دروس کنکور اهمیت بدهیم؟

چرا باید به خلاصه نویسی دروس کنکور اهمیت بدهیم؟

در این مقاله قصد دارم به اهمیت خلاصه نویسی دروس کنکور بپردازم و بگویم چرا لازم است که همه دانش آموزان به خلاصه نویسی دروس کنکور بپردازند.

 

۱.مرور و تکمیل یادگیری

در بسیاری از دروس، علی الخصوص دروس حفظی، خلاصه برداری را می توان یکی از مراحل یادگیری به حساب آورد. زمانی که شما یک فصل را می خوانید و تست های آن را حل می کنید و سپس به خلاصه نویسی می پردازید، در واقع یکبار دیگر به طور کامل همه مباحث را مرور و جمع بندی می کنید.

۲.جمع بندی آسانتر

زمانی که شما خلاصه نویسی دروس کنکور را در اختیار دارید، می توانید براحتی آن درس را جمع بندی کنید و در مدت زمان بسیار کمتری، دوباره به آن درس مسلّط شوید. جمع بندی دروس کنکور در ۳ بازه زمانی بسیار اهمیت دارد:

الف) جمع بندی برای آزمون آزمایشی: اگر در آزمونهای آزمایشی شرکت می کنید، در طول یک آزمون خلاصه نویسی دروس را انجام می دهید و یک روز مانده به آزمون همان دروس را از طریق خلاصه های خودتان جمع بندی می کنید. در واقع آزمون آزمایشی یک کنکور دو هفته ایست که شما تمرین میکنید که چگونه دروس را در آن به درستی جمع بندی کنید.

ب) جمع بندی در دوران بعد از عید و مرور های نهایی: زمانی که می خواهید جمع بندی همه دروس را انجام دهید، قدر خلاصه نویسی را به معنای واقعی خواهید فهمید. بدانید که اگر خلاصه نویسی خوبی انجام نداده باشید، مجبور خواهید شد به همان اندازه که وقت برای خواندن کل دروس صرف کرده اید، باید دوباره برای تسلّط صرف کنید. امّا با داشتن خلاصه نویسی دروس کنکور، می توانید براحتی در کمتر از ۲ ماه همه دروس را جمع بندی کنید.

ج) بررسی آزمون های جامع: وقتی در روزهای پایانی کنکور، آزمون جامع می دهید، برای رفع اشکالات خودتان باید به خلاصه نویسی هایتان مراجعه کنید. خواندن دوباره کتاب وقت زیادی را از شما خواهد گرفت.

۳.کاهش استرس و بالا رفتن اعتماد به نفس

 

با داشتن خلاصه نویسی های مرتب و اصولی، شما در طول سال خیالتان از بابت دوران جمع بندی راحت است و در دوران جمع بندی نیز علاوه بر این که زمان بسیار کمتری را صرف یادآوری دروس می کنید، کیفیت جمع بندی  خود را به شدت افزایش می دهید.

۴.کمبود وقت در مطالعه مجدّد تمام مطالب

بر فرض که شما خلاصه نویسی نکرده باشید. سوال این است که آیا وقت لازم برای مطالعه مجدد همه دروس را خواهید داشت؟ واضح است که بدون خلاصه نویسی دروس کنکور، شما از لحاظ زمانی با مشکل جدی مواجه خواهید شد.

از دیگر مطالب ما در مورد کنکور دیدن فرمایید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

همین الان یادگیری را شروع کنید

با ثبت نام در وب سایت ما و مشارکت در دوره ها، آینده خود را با یادگیری مهارت های جدید تضمین کنید
برو به بالا